RK73H1JTTD6201F
Manufacturer:
KOA Speer
Mfr.Part #:
RK73H1JTTD6201F
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 6.2 kΩ 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)1608
Number of Pins2
Resistance6.2 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height450 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth800 µm
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Output Current1.4 A